znajdź słowa:  w kategorii:  jak szukać? nazapki

Lista odpowiedzi

RSS - poradnia Zasubskrybuj nowości przez RSS (co to jest?)

wpisy 1 - 4 z 4 znalezionych

 • 24.09.2013

  Kąpaliśmy się lub opalali

  Czy poprawna jest konstrukcja zdań: „Zatem wyszliśmy, żegnając się z mamą, i poszli na plac”, „Latem kąpaliśmy się lub opalali”?
  Dziękuję za odpowiedź
  Marta
  Tak, wolno pominąć końcówkę czasu przeszłego w drugim członie konstrukcji współrzędnej. Wolno też wynieść ją niejako przed nawias, np. „Latem tośmy kąpali się lub opalali”. Jedno i drugie możliwe jest dzięki temu, że końcówki czasu przeszłego są ciągle dość luźno związane z tematami czasowników. Dawniej zresztą były samodzielnymi wyrazami.

  Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

 • 2.03.2011

  latem, czyli w lecie

  Witam,
  jakiś czas temu, rozmawiając z koleżanką, zwróciła mi uwagę, gdy powiedziałam w lato. Jaka jest poprawna forma? W lecie? Latem? W Lato? Na jesieni? Na jesień? Na wiosnę? We wiośnie?
  Pozdrawiam
  Można powiedzieć latem i zimą, a także w lecie i w zimie, natomiast formy w lato i w zimę są rzadkie, w słownikach poprawnej polszczyzny oceniane jako błędy językowe.
  Spośród pozostałych form wymienionych w pytaniu niepoprawna jest we wiosnę, nie lepsza byłaby w wiosnę. W zamian można mówić wiosną lub na wiosnę. Poprawne są też formy jesienią i na jesieni oraz rzadszy wariant tej ostatniej – w jesieni.
  Na jesień jest zbudowane paralelnie do formy na wiosnę, możemy jednak powiedzieć „Na wiosnę zielenią się drzewa”, a nie mówimy raczej „Na jesień opadają liście”, tylko „Jesienią (na jesieni) opadają liście”. Forma na jesień może się pojawić w takich kontekstach, jak czekać na jesień lub odłożyć coś na jesień.
  Podobnie jak Pani koleżanka i ja muszę na coś zwrócić uwagę: w pierwszym zdaniu zrobiła Pani błąd w użyciu imiesłowu przysłówkowego, poprawna wersja mogłaby brzmieć np.: „jakiś czas temu, gdy rozmawiałam z koleżanką, zwróciła mi uwagę...”.

  Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

 • 4.03.2009

  latem, czyli w lecie

  Dzień dobry Państwu!
  Dzieci zaskoczyły mnie, poprawiając moją wypowiedź. Twierdzą, że na lekcjach polskiego nauczycielka nie pozwala używać zwrotów w zimie, w lecie, bo są niepoprawne. Mnie rażą często używane przez dzieci w lato, w zimę, ale zawsze uważałam, że można mówić zimą / w zimie, wiosną / na wiosnę, latem / w lecie, jesienią / ???. Każdy z tych dwóch wariantów ma dla mnie nieco inne zabarwienie stylistyczne. Kto ma rację?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  Można mówić latem i zimą lub w lecie i w zimie. Formy w lato i w zimę są niepoprawne. Może Pani dzieci źle zrozumiały nauczycielkę?
  W miejsce pyjaników można wstawić formę na jesieni.

  Mirosław Bańko, PWN

 • 14.05.2003

  w lato

  Jak poprawnie powino się powiedzieć: w lecie, latem czy w lato? Mnie najbardziej razi forma w lato. Czy mam rację?
  Forma w lato jest potoczna – występuje tylko w języku mówionym i w dialogach literackich stylizowanych na żywą mowę. W oficjalnych wypowiedziach rzeczywiście może razić.

  Mirosław Bańko

 Copyright © 1997-2014 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88