znajdź słowa:  w kategorii:  jak szukać? nazapki

Lista odpowiedzi

RSS - poradnia Zasubskrybuj nowości przez RSS (co to jest?)

wpisy 1 - 2 z 2 znalezionych

 • 15.04.2003

  msza święta

  Jak powinno się pisać MSZA ŚWIĘTA? Wydaje się, że wielką literą, tak jak Eucharystia. Taką pisownię zaleca Nowy słownik poprawnej polszczyzny (PWN), natomiast inne podają: msza święta, Msza święta.
  Zasadniczo wyrażenie to piszemy małymi literami. Wielkich liter można użyć w oficjalnej wypowiedzi, zwłaszcza napisanej przez człowieka wierzącego lub identyfikującego się ze wspólnotą wiernych. Nie można powiedzieć jednak, aby Nowy słownik poprawnej polszczyzny zalecał taką konwencję – on ją jedynie rejestruje i aprobuje. Wątpię też, aby jakieś słowniki zalecały pisownię Msza święta – z dużym M i małym Ś. Taki zapis może w nich występować dlatego, że związki wyrazowe przytaczane są jako przykłady po kropce i dlatego rozpoczyna się je wielką literą. W słownikach znajdziemy też takie przykłady, jak Wyż demograficzny, ale przecież nie znaczy to, że słowo wyż w kontekście słowa demograficzny powinno być zawsze pisane z wielkim W.

  Mirosław Bańko

 • 29.10.2001

  dołączać

  Witam,
  Czy to możliwe że słowo dołączam ma dopuszczalną pisownię dołanczam? Ponoć w radiu stwierdzono, że taka forma jest dopuszczalna. Może chodziło o wymowę?
  Pozdrawiam,
  Arek Gałat
  Bydgoszcz
  Z całą pewnością nie chodziło o pisownię, która jest tylko jedna: dołączać, dołączam itd. Wymowę [dołanczać] można usłyszeć dość często, ale np. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN jej nie aprobuje - każe mówić [dołonczać]. To samo dotyczy wyrazów pokrewnych: włączać, wyłączać itp.

  Mirosław Bańko

 Copyright © 1997-2014 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88