znajdź słowa:  w kategorii:  jak szukać? nazapki

Lista odpowiedzi

RSS - poradnia Zasubskrybuj nowości przez RSS (co to jest?)

wpisy 1 - 1 z 1 znalezionych

 • 28.10.2008

  nazwy geograficzne

  Szanowni Państwo!
  Proszę o wyjaśnienie, dlaczego pisze się np. Dolina Białki (tatrzańska), ale dolina Dunajca czy dolina Wisły? Na stronach Encyklopedii PWN znalazłam zapisy:
  — masyw/Masyw: Szczepankiewicz Stanisław, Peryglacjalny rozwój rzeźby stoków masywu Ślęży; Sulistrowiczki ‘m. w Masywie Ślęży’,
  — pasmo/Pasmo: Czantoria ‘szczyt w Paśmie Czantorii, w Beskidzie Śląskim’; Stożek ‘szczyt w paśmie Czantorii’.
  Bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam,
  Justyna
  W polskich publikacjach z zakresu geografii i turystyki przyjęły się zapisy Dolina Białki, Masyw Ślęży, Pasmo Czantorii. Takie zapisy należy uznać za wzorcowe.
  Wyrazy pospolite wchodzące w skład takich i podobnych nazw mogą być czasem zapisywane małymi literami, może się przecież zdarzyć, że nie znamy pełnej formy nazwy. W związku z tym za akceptowalny uznałbym np. zapis dolina Białki (Tatrzańskiej, będącej prawym dopływem Dunajca), bo wyraz dolina występuje w języku potocznym, a więc trudniej zidentyfikować go w funkcji stałego składnika nazwy. Oczywiście gdyby chodziło o inną Białkę (w Polsce mamy siedem rzek o tej nazwie), zapis wielką literą nie miałby sensu. Z kolei masyw i pasmo to w tym kontekście terminy geograficzne, toteż ich zapis małą literą w geograficznych nazwach własnych nie ma uzasadnienia.

  Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

 Copyright © 1997-2014 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88