znajdź słowa:  w kategorii:  jak szukać? nazapki

Lista odpowiedzi

RSS - poradnia Zasubskrybuj nowości przez RSS (co to jest?)

wpisy 1 - 1 z 1 znalezionych

 • 14.11.2007

  bóber

  Witam!
  Zastanawia mnie pochodzenie związku mięta z bóbrem i znaczenie słowa bóbr (bober?) w tym kontekście. Czy mogliby to Państwo wyjaśnić?
  Pozdrawiam
  Nie znam wyrażenia mięta z bóbrem, nie znalazłam go również w żadnym z dostępnych mi materiałów źródłowych, nie wiem nawet, co ono znaczy (np. groch z kapustą znaczy co innego niż kapusta z grochem; pierwsze wyrażenie jest synonimem nieporządku, drugie – nazwą znakomitego dania staropolskiego).
  Dobrze natomiast jest udokumentowany wyraz bóber, występujący także w formach bober, bóbr – jako regionalne określenie ogólnopolskiej nazwy botanicznej Vicia Faba ‘bób’; tzw. słownik warszawski podaje m.in. przysłowie „Z bóbrem po Pociejowie chodzi”. Zdaniem Andrzeja Bańkowskiego (por. Etymologiczny słownik języka polskiego, t. 1, s. 63) bóber to eufemizm używany zamiast ściśle związanego z magią ludową słowa bób. Bób natomiast to nazwa ogólnosłowiańska, kontynuant praindoeuropejskiego *bhab-o-s. W polszczyźnie znana jest także we frazeologizmach (za)dać komu bobu ‘dać się komu we znaki’, czegoś jest jak bobu ‘jest bardzo dużo’.

  Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski

  1. 14.11.2007
   Jeśli można, chciałabym zabrać głos w sprawie mięty i... tego drugiego. No właśnie, w pytaniu i odpowiedzi Pani Profesor Krystyny Długosz-Kurczabowej zaskoczyła mnie pisownia bóbru/bobru. Znałam to tylko jako miętę z bubrem. Wpisałam więc szybciutko w Google tę „moją'' pisownię i z ulgą znalazłam 134 wystąpienia (nb. przy próbie wpisania mięty z bóbrem usłużne Google zapytały natychmiast, czy chodzi mi o miętę z żubrem). Czy możliwe więc, że obie pisownie są poprawne? Znaczenie – sądząc z kontekstów – jest jedno ('betka, bagatelka, bułka z masłem'). I czy naprawdę jadano u nas kiedyś miętę z bobem – w proporcjach wskazanych przez szyk?!?
   Serdecznie pozdrawiam Redakcję i wszystkich bobrujących,

   Maria Derwich

 Copyright © 1997-2014 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88