znajdź słowa:  w kategorii:  jak szukać? nazapki

Lista odpowiedzi

RSS - poradnia Zasubskrybuj nowości przez RSS (co to jest?)

wpisy 1 - 1 z 1 znalezionych

 • 16.02.2003

  SA czy S.A.?

  Szanowni Państwo,
  zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w roztrzygnięciu kwestii dotyczącej pisowni skrótu SA (Spółka Akcyjna), który obecnie pisze się bez kropek. Jak w takim razie ma się zachować firma, której nazwa została zarejestrowana w czasach, kiedy powszechnie obowiązywał skrót S.A.? Czy pisownia z kropkami ma obowiązywać tylko druki urzędowe (oficjalne) – do czasu wprowadzenia odpowiednich zmian w rejestrze? Czy pisownię bez kropek można stosować np. w przekazach reklamowych?
  Będąc zobowiązana za odpowiedź z Państwa strony, pozostaję z poważaniem,
  Renata Żukowska
  Naczelnik Wydziału PR
  BGŻ S.A.
  Sądy rejestrowe, używając formy S.A., postępują niezgodnie z zasadami polskiej ortografii, te bowiem od 1957 roku każą zapisywać skrótowce (czyli skrótowe nazwy instytucji i organizacji) bez kropek. Trudno się dziwić, że właściciele tak zarejestrowanych spółek też piszą S.A. – z kropkami. Zwyczaj jest tak powszechny, że niektóre słowniki już go zaakceptowały na prawach wyjątku.
  Czy pisanie nazwy spółki inaczej niż w dokumentach rejestrowych rodzi jakieś konsekwencje prawne – to pytanie, z którym należy się zwrócić do prawnika, a nie językoznawcy. Jako laik w kwestiach prawnych skłonny byłbym przypuszczać, że zmiana S.A. na SA nie ma znaczenia, podobnie jak zmiana w kierunku odwrotnym. A w reklamach sugerowałbym użycie formy szerzej akceptowanej społecznie, którą – jak się wydaje – jest obecnie SA. Jeśli jakiś reklamodawca ma wątpliwości, niech przeprowadzi sondaż wśród potencjalnych klientów (jego koszty są pomijalne w porównaniu z kosztami reklamy).

  Mirosław Bańko

 Copyright © 1997-2014 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88